बिराटनगरको नोबेलमा नयाँ प्रविधि ,मुखबाट ईण्डोस्कोप छिराएर पित्त नलिको ढुंगा निकालिने

बिराटनगरको नोबेलमा नयाँ प्रविधि ,मुखबाट ईण्डोस्कोप छिराएर पित्त नलिको ढुंगा निकालिने

बिराटनगरको नोबेल शिक्षण अस्पतालमा नयाँ प्रविधिको प्रयोग गरी बिना चिरफार पित्त नलीको पथरीया ९ढुंगा० निकाल्न थालिएको छ । ईआरसीपी उपचार पद्धतिमार्फत मुखबाट ईण्डोस्कोप छिराएर पित्त नलिको ढुंगा मुखबाटै सहज रुपमा निकाल्न थालिएको हो । सामान्यतया पित्त नलीको ढुंगा पेट र पित्त नली दुबै चिरेर निकाल्ने गरिन्छ । ल्याप्रोस्कोपिक विधिबाट पनि पित्त नली चिर्नैपर्ने बाध्यता हुन्छ । तर, विना चिरफार मुखबाट ईण्डोस्कोप छिराएर मुखबाटै ढुंगा निकाल्न थालिएपछि बिरामीहरुलाई सहज भएको छ ।

यो प्रविधिबाट नेपालमा विरलै मात्र उपचार हुने गरेको पाईन्छ । नेपालका केहि अस्पतालहरुमा मात्र प्रयोगमा रहेको यो उपचार पद्धति पूर्वी नेपालमा पहिलो पटक भित्र्याईएको नोबेल अस्पतालका डा।रोहित प्रसाद यादवको दावी छ । ‘विदेशमा यो प्रविधिबाट उपचार हुने भएपनि नेपालका लागि ईआरसीपी नयाँ पद्धति हो ।’ उनले भने ‘पूर्वी नेपालमा भने पहिलो पटक नोबेलले बिना अप्रेशन मुखबाट ढुंगा निकाल्न थालेको हो ।’

Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *